Podnety podľa zákona 307/2014 Z.z. Online kamera

VOJENSKÉ LESY
A MAJETKY SR, Š.P.

Ďaleko v hustom tmavom lese, kde nikto nikdy nechodí, sa skrýva malá krásna čistinka, zaliata slniečkom. Avšak toto nie je obyčajná čistinka. Žijú tu svorne zvieratká v zázračnej dedinke. Viete prečo je zázračná? Lebo všetky zvieratká, ktoré do nej vojdú a zostanú tu bývať, sú rovnako veľké. Z veľkej srnky sa tu stane malá srnka ako slimáčik. A to všetko pre to, aby sa veľké zvieratká mohli hrať s maličkými.

Len čo sa sem pozrieme, vidíme malé krásne domčeky z hríbov, ďalšie domčeky zmajstrované v kmeňoch mohutných stromov a nenápadné domčeky ukryté v zemi. Práve je ráno a pravdaže aj zvieratká majú vlastnú školu. Všetky zvieratká si tu nažívajú v pokoji a v harmónii.

Crrrrrrrrn“ zvoní zvonček, čo značí, že sa začína ďalší školský deň. Veselí žiaci si sadajú do svojich lavíc a netrpezlivo čakajú, čo ich bude dnes pani učiteľka sova Hanka učiť. Verní kamaráti slimák Hugo, korytnačka Nika a mravec Fero sedia pri sebe a sledujú všetko naokolo.

Zrazu sa otvorili dvere. Všetci sa pozreli smerom k dverám a čakali, čo sa bude diať. Veď už boli v triede všetci... Ale nikoho nevideli, len slniečko vo dverách. Z diaľky započuli "Bzzzzzzzz“ a zo slniečka vo dverách sa vynorila maličká včielka. Bola krásna, oblečená v žltom kabátiku z čiernymi prúžkami. Dnes práve nastupovala do škôlky. Iba nedávno sa nasťahovali do tejto krásnej dedinky. O novej spolužiačke nikto nič nevedel. Všetci sa jej však báli, lebo mala veľké žihadlo.

Bzzzzz“, letí včielka a zamieri k našim kamarátom. "Ahoj, ja som Julka“, povedala tenkým hláskom, ktorý sa jej triasol od strachu z nového prostredia.

Včielka Julka

Naši kamaráti Hugo, Nika a Fero sa pomaličky posunuli dozadu a ostali ticho stáť. Julka sa na nich smutne pozrela a odletela do kútiku, kde si sadla ďaleko od ostatných zvieratiek. Po líčku jej pomaličky stekala malá slzička, lebo sa s ňou nechcel nikto skamarátiť.

Pani učiteľka Hanka dnes vysvetľovala zvieratkám ako rastú kvietky a ako sú potrebné práve maličké včielky, aby mohlo všetko správne fungovať. V tom mravec Fero pochopil, že včielka Julka napriek veľkému žihadlu nemôže byť zlá. Pozrel na ňu a pomyslel si, že za ňou pôjde.

"Aaaaahoj“, bojazlivo povedal a dodal: "ja som Fero“. Nadýchol sa: "ty si sem odkiaľ prišla?“ spýtal sa nesmelo.

Julka mu smutne vyrozprávala svoj príbeh: "zlí ľudia vyrúbali všetky stromy a zničili naše domčeky, tak sme sa museli všetci rozdeliť a nájsť si nový domov. Moji rodičia sa dozvedeli o tejto čarovnej dedinke, tak sme sa sem vybrali“. Keď dokončila rozprávanie, bolo vidieť, že ju to trápi. Fero včielku chytil za rúčku a zobral ju zo sebou k svojim kamarátom. Predstavil Julku a porozprával im jej príbeh. Pani učiteľka Hanka pozorovala, čo sa deje. Usmiala sa a bola veľmi rada, že si jej nová žiačka našla kamarátov. "Ako pekne spolu sedia“, povedala si. Keď sa všetci s malou včielkou zoznámili, pozorne počúvali rozprávanie pani učiteľky Hanky o dôležitej práci ich novej kamarátky včielky. Bolo to tak zaujímavé, že si ani nevšimli koniec hodiny. Zrazu počuli hlasné "crrrrrrn“. Zvieratká poskočili na stoličkách, tak sa naľakali.

"Na dnes to bolo všetko“, povedala Hanka. Pohladkala svoje detičky a pustila ich hrať sa. Zvieratká vzali medzi seba aj včielku Julku a hrali sa spolu. Uvedomili si, že ju nemôžu odsudzovať len preto, že je iná.


Pre VLM SR, š.p. napísala Eva Koleničová Slúková.


Omalovanka - Včielka Julka

Po krásnej rozprávke si nezabudnite vymaľovať svoju včielku Julku tak, ako ste si ho predstavili počas čítania tejto rozprávky. Pomôcť si ale môžete aj vyfarbenou predlohou. :)

Z času na čas zíďte z vyšliapaného chodníka a straťte sa v lese. Môžete si byť istí, že nájdete čosi, čo ste predtým nikdy nevideli.

/ Alexander Graham Bell /

VOJENSKÉ LESY A MAJETKY SR, Š.P.

Súčasné VLM SR vznikli po rozdelení Československa v r. 1993 so sídlom v Pliešovciach. Podnik vznikol pre potreby efektívneho a ekologického obhospodarovania lesnej a poľnohospodárskej pôdy vo vojenských výcvikových priestoroch armády SR. Podnik aktuálne hospodári na výmere 65 431 ha lesnej pôdy s ročnou ťažbou cca 300 000 m3. Štátny podnik je tvorený generálnym riaditeľstvom a tromi závodmi v Malackách, Kežmarku a Kamenici nad Cirochou.

g. r. Pliešovce
Lesnícka 23, 962 63 Pliešovce

Tel.: +421 45 5306 101
Fax: +421 45 5306 102
Email: sekretariat@vlm.sk

o. z. Malacky
Zámocká 7, 901 01 Malacky

Tel.: +421 34 7954 202
Fax: +421 34 7954 205
Email: sekretariat.ma@vlm.sk

o. z. Kežmarok
Gen. Štefánika 26, 065 03 Podolínec

Tel.: +421 52 4663 601
Fax: +421 52 4663 612
Email: sekretariat.kk@vlm.sk

o. z. Kamenica nad Cirochou
Osloboditeľov 131, 067 83 Kamenica nad Cirochou

Tel.: +421 57 7590 501
Fax: +421 57 7590 500
Email: sekretariat.kc@vlm.sk

Viac o štátnom podniku Podnety podľa zákona 307/2014 Z.z.